O czym pamiętać podczas podróży autostopem?

Z roku na rok podróż autostopem zyskuje coraz więcej zwolenników. Wynika to przede wszystkim ze względów finansowych oraz chęci przeżycia prawdziwej przygody. W końcu, czy można lepiej poznać nowy kraj niż poprzez bezpośredni kontakt z miejscowymi? W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci jak najlepiej przygotować się do wyprawy.

Zasada numer 1 – mierz siły na zamiary

Być może nie brzmi to najbardziej obiecująco, jednak również podczas nawet najbardziej spontanicznych podróży warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. W związku z tym, zanim zaplanujemy parotygodniową podróż po obcym kontynencie, lepiej najpierw poćwiczyć na rodzimym gruncie. Jeśli wybierasz się w podróż autostopem po raz pierwszy, dobrze jest zacząć od dość krótkiej trasy – najlepiej w Twoim kraju. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda tego typu podróż i oszczędzisz sobie nieco stresu związanego z porozumiewaniem się w obcym języku.

Pomyśl o bagażu

Podróż autostopem to nie tylko świetna przygoda, ale również niemały wysiłek fizyczny. W związku z tym już na parę tygodni przed wyjazdem powinniśmy zacząć nasze przygotowania. Najlepiej zainwestować w wysokiej jakości plecak, który umożliwi nam swobodę ruchów oraz zmieści się na siedzeniu obok. Podczas jazdy z obcym człowiekiem lepiej trzymać plecak bliżej siebie i unikać odkładania go do bagażnika. Poza tym pakując nasze ubrania, warto pamiętać o rzeczach, które posiadają kieszenie, wówczas najważniejsze przedmioty, takie jak telefon czy pieniądze będziemy mieć zawsze przy sobie. Ponadto lepiej zapakować ubrania, które są przede wszystkim wygodne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Podstawę stanowią wysokiej jakości buty, dzięki którym unikniemy odparzeń, przemakania czy wszelkiego rodzaju dyskomfortu.

O czym pamiętać podczas podróży autostopem?

Przestrzegaj zasad

Jako, że podróż autostopem opiera się na jeździe samochodem, warto zaznajomić się z przepisami ruchu drogowego przed naszym wyjazdem. Tym samym unikniemy sytuacji, w której nikt z przejeżdżających nie chce nas zabrać, ponieważ stoimy przy zakazie. Poza tym dobrze jest pamiętać o tym, aby sprawdzić uniwersalność stosowanych przez nas gestów. W niektórych kulturach kciuk skierowany w górę wcale nie jest czymś pozytywnym, czy choćby neutralnym – najbezpieczniejszym wyjściem jest po prostu otwarta dłoń lub tabliczka z nawą naszego celu.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Poza chęcią przeżycia przygody, musimy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Mimo że podróż w pojedynkę brzmi naprawdę zachęcająco, powszechnie przyjęło się sądzić, że para składająca się z dziewczyny i chłopaka najczęściej może liczyć na podwózkę. Co więcej, wsiadając do samochodu lepiej siadać bliżej drzwi lub kierowcy, oraz w miarę możliwości spisać numer rejestracyjny i markę samochodu. Choć każdy zatrzymujący się samochód to dla podróżnych prawdziwe zbawienie – lepiej przeprowadzić selekcję. Oczywiście nie namawiamy do kierowania się stereotypami, ale jeśli nie czujemy się swobodnie w czyimś towarzystwie lub cel jego podróży nie jest do końca zgodny z naszymi oczekiwaniami, lepiej poczekać na późniejszą, ale pewniejszą okazję.