Z roku na rok podróż autostopem zyskuje coraz więcej zwolenników. Wynika to przede wszystkim ze względów finansowych oraz chęci przeżycia prawdziwej przygody. W końcu, czy można lepiej poznać nowy kraj niż poprzez bezpośredni kontakt z miejscowymi? W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci jak najlepiej przygotować się do wyprawy.
Zasada numer 1 – mierz siły na zamiary
Być może nie brzmi to najbardziej obiecująco, jednak również podczas nawet najbardziej spontanicznych podróży warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. W związku z tym, zanim zaplanujemy parotygodniową podróż po obcym kontynencie, lepiej najpierw poćwiczyć na rodzimym gruncie. Jeśli wybierasz się w podróż autostopem po raz pierwszy, dobrze jest zacząć od dość krótkiej trasy – najlepiej w Twoim kraju. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda tego typu podróż i oszczędzisz sobie nieco stresu związanego z porozumiewaniem się w obcym języku.
Pomyśl o bagażu
Podróż autostopem to nie tylko świetna przygoda, ale również niemały wysiłek fizyczny. W związku z tym już na parę tygodni przed wyjazdem powinniśmy zacząć nasze przygotowania. Najlepiej zainwestować w wysokiej jakości plecak, który umożliwi nam swobodę ruchów oraz zmieści się na siedzeniu obok. Podczas jazdy z obcym człowiekiem lepiej trzymać plecak bliżej siebie i unikać odkładania go do bagażnika. Poza tym pakując nasze ubrania, warto pamiętać o rzeczach, które posiadają kieszenie, wówczas najważniejsze przedmioty, takie jak telefon czy pieniądze będziemy mieć zawsze przy sobie. Ponadto lepiej zapakować ubrania, które są przede wszystkim wygodne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Podstawę stanowią wysokiej jakości buty, dzięki którym unikniemy odparzeń, przemakania czy wszelkiego rodzaju dyskomfortu.
Przestrzegaj zasad
Jako, że podróż autostopem opiera się na jeździe samochodem, warto zaznajomić się z przepisami ruchu drogowego przed naszym wyjazdem. Tym samym unikniemy sytuacji, w której nikt z przejeżdżających nie chce nas zabrać, ponieważ stoimy przy zakazie. Poza tym dobrze jest pamiętać o tym, aby sprawdzić uniwersalność stosowanych przez nas gestów. W niektórych kulturach kciuk skierowany w górę wcale nie jest czymś pozytywnym, czy choćby neutralnym – najbezpieczniejszym wyjściem jest po prostu otwarta dłoń lub tabliczka z nawą naszego celu.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Poza chęcią przeżycia przygody, musimy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Mimo że podróż w pojedynkę brzmi naprawdę zachęcająco, powszechnie przyjęło się sądzić, że para składająca się z dziewczyny i chłopaka najczęściej może liczyć na podwózkę. Co więcej, wsiadając do samochodu lepiej siadać bliżej drzwi lub kierowcy, oraz w miarę możliwości spisać numer rejestracyjny i markę samochodu. Choć każdy zatrzymujący się samochód to dla podróżnych prawdziwe zbawienie – lepiej przeprowadzić selekcję. Oczywiście nie namawiamy do kierowania się stereotypami, ale jeśli nie czujemy się swobodnie w czyimś towarzystwie lub cel jego podróży nie jest do końca zgodny z naszymi oczekiwaniami, lepiej poczekać na późniejszą, ale pewniejszą okazję.