Dlaczego warto odwiedzić Islandię?

Mimo iż ceny są tam nieco wyższe niż w Polsce, Islandia zaskakuje swoją aurą. Wbrew pozorom na tej małej wyspie można zobaczyć mnóstwo fantastycznych zjawisk i zwiedzić multum atrakcji. Wodospady, gejzery i zorza polarna – wszystkie te elementy krajobrazu znajdują się właśnie na Islandii, a do tego wyglądają jak z filmu – warto je zatem zobaczyć na własne oczy.

Architektura wernakularna

Niezaprzeczalnie największym atutem podróży do Islandii jest fakt, że jeśli chcesz zwiedzać parki narodowe lub gorące źródła, to za wstęp nic nie zapłacisz – większość atrakcji związanych z przyrodą jest darmowa.

Przede wszystkim, będąc w Islandii, musisz zwrócić uwagę na budownictwo. Klimatyczne jednorodzinne domki są tworzone w duchu architektury wernakularnej. Budynki są zatem stawiane zgodnie z lokalną tradycją i uwarunkowaniami przyrodniczymi. Zazwyczaj są to więc rozproszone farmy lub małe osiedla domków. Przykładami wsi, które warto odwiedzić w celu bliższego zapoznania się z tą unikatową architekturą, są Djúpavík, Seyðisfjörður lub Ísafjörður.

Efektowna atrakcja – wodospady

Wszystkie wodospady Islandii położone w wybitnie malowniczym otoczeniu, stąd też większość zdjęć, którą wykonasz, będzie wyglądała jak z bajki. Dobrym przykładem jest wodospad Skógafoss, przy którym często powstaje tęcza.

Inny wodospad, Seljalandsfoss, jest z kolei położony na klifach dawnego wybrzeża, a za jego kaskadą znajduje się udostępniona do zwiedzania jaskinia. Oszałamiające wrażenie potrafi też zrobić Svartifoss, którego ściany wykształciły się w efekcie działania na stygnącą lawę mroźnych wiatrów – lawa pękała podczas krzepnięcia i stworzyła widoczne na zdjęciach kolumny.

Podgrzewając atmosferę…

Jeśli wybierasz się na Islandię, z pewnością wiesz już o gorących źródłach. Występują one naturalnie i mają różne formy – niektóre z nich to gejzery, innym bliżej do małych stawów. Przybierają różny kształt i wielkość. Najbardziej znanym źródłem ciepłej wody jest Bláa Lónið – islandzkie uzdrowisko, którego woda bogata jest w minerały (m.in. krzemionkę i algi).

Przeczytaj również:  Macedonia Północna – jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Europy

Nieco bardziej na południe znaleźć można miasteczko Hveragerði. Odwiedzając je, można wziąć kąpiel w gorącej rzece. Niekiedy jednak temperatura jest zbyt gorąca, by do niej wejść – jak ma to miejsce w przypadku Jaskini Grjótagjá, w której temperatura wody sięga 50 stopni Celsjusza.

Laguna lodowcowa i diamentowa plaża

Jedną z największych atrakcji Islandii jest laguna lodowcowa Jökulsarlon. Tworzą ją odrywające się od pobliskiego lodowca (Vatnajökull) bryły lodu, które następnie wpadają do laguny i tam topnieją. Następnie są zabierane przez fale i dryfują aż do Breiðamerkursandur – dlatego plaża ta pokryta jest kawałkami lodu, które, lśniąc w słońcu, przypominają do złudzenia diamenty. Stąd też zwie się ona Diamentową Plażą.

Klify Látrabjarg

Oprócz fantastycznych widoków, jakie z pewnością czekają nas w tym miejscu, klify Látrabjarg to też królestwo maskonurów – znajduje się tam bowiem aż 40% populacji. Nie trafia tam wielu turystów, choć zdecydowanie warto – zwierzęta te są zadziwiająco przyjazne w stosunku do ludzi.

Trasy turystyczne

Islandia posiada wiele przyrodniczych i kulturalnych atrakcji. Niektórzy przyjezdni decydują się na samodzielne zwiedzanie wybranych atrakcji, inni korzystają z tras turystycznych.

Należą do nich:
  • Złoty Krąg
  • Srebrny Krąg
  • Diamentowy Krąg

Trasy te zostały podzielone przez wzgląd na to, gdzie się znajdują. Złoty Krąg zwiedza się w południowo-wschodniej części wyspy, Srebrny Krąg w części zachodniej, a Diamentowy Krąg – w części północno-wschodniej. Każda z tras przewiduje zwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych w danej strefie.

Niezależnie od tego, co wybierzemy, na Islandii czeka na nas mnóstwo niespodzianek. Możemy wypocząć w gorących źródłach lub  spędzić czas aktywnie na zwiedzaniu kraju. Pewne jest jednak to, że z podróży wrócimy z niezapomnianymi wspomnieniami i unikalnymi zdjęciami.