Jak dbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Z roku na rok podróżujemy nie tylko coraz dalej, ale także coraz częściej. Nasza pewność siebie podczas zagranicznych wyjazdów również drastycznie wzrosła. Jednak mimo to warto pamiętać, że podróż to nie tylko świetny moment na to, by zrelaksować się po całym roku intensywnej pracy oraz stresu, ale także sytuacja, w której jesteśmy szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwo. Poniżej stworzyliśmy swego rodzaju poradnik, który pomoże Ci zachować ostrożność podczas wyjazdu.

Przemyśl pakowanie

Poza najpotrzebniejszymi ubraniami, warto również pamiętać o tym, by zabrać ze sobą rzeczy, których może zabraknąć na miejscu. Szczególną uwagę należy poświęć lekom, które mogą okazać się trudne do zdobycia. Jest to istotne również z tego względu, że czasami skład poszczególnych produktów może się nieco różnić w poszczególnych krajach. Jeśli wybierasz się w podróż na terenie Europy, dobrze jest wziąć ze sobą kartę EKUZ, która znacznie ułatwi nam kwestię ewentualnego leczenia na miejscu.

Dokumenty

Jedną z podstawowych spraw, którą powinniśmy załatwić przed wyjazdem za granicę, jest również kwestia dokumentów. Ważne, by ich termin ważności przekraczał datę wyjazdu o co najmniej dwa miesiące. Poza tym dobrze jest zabrać ze sobą parę różnych dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Sam dowód osobisty może czasami nie wystarczyć, więc warto wziąć ze sobą również paszport. Wiele osób przed wyjazdem fotografuje swoje dokumenty. Dzięki temu w przypadku kradzieży lub zagubienia będą mieć na mailu kopię, która znacznie przyspieszy cały proces.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Pieniądze

Pieniądze to najbardziej problematyczny element każdego wyjazdu. Musimy nastawić się nie tylko na wydatki związane z bookowaniem poszczególnych atrakcji, ale również z koniecznością przewalutowania naszych oszczędności. Zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, ponieważ nigdy nie wiemy, jak będzie wyglądać kwestia dostępności bankomatów. Jednak pod żadnym pozorem nie noś przy sobie wszystkich swoich pieniędzy. Najlepiej rozdzielić całą sumę na kilka części i pochować ją w kilku miejscach –np. w walizce, portfelu, w etui od telefonu.

Przeczytaj również:  Najbardziej niebezpieczne atrakcje turystyczne na świecie

Rezerwacje

Obecnie większość hoteli oraz hosteli wymaga od nas wcześniejszej rezerwacji oraz przedwpłaty. W tym wypadku najlepiej skorzystać z różnego rodzaju portali pośredniczących. Dzięki temu zyskamy pewność, że w razie jakichkolwiek problemów nasze pieniądze zostaną nam zwrócone. Przed wyjazdem wydrukuj potwierdzenia płatności i faktury –tym samym zyskasz dowód wpłaty. Poza tym, wybierając zakwaterowanie, należy zapoznać się nie tylko z opiniami na jego temat, ale również z okolicą, w jakiej się znajduje. Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższy szpital, czy komenda. Dzięki temu w razie kłopotów będziesz wiedzieć dokąd się udać.

Jak widać, przygotowanie do podróży to nie lada wyzwanie. W całym zamieszaniu związanym z licznymi przygotowaniami warto poświęcić chwilę uwagi kwestii naszego bezpieczeństwa.