City break – co zobaczyć w Łodzi w weekend?

City break, czyli spontaniczny, weekendowy wypad do innego miasta to coraz popularniejsza forma współczesnej turystyki. Na city break można wybrać się do Paryża, Wiednia, czy Edynburga, ale również dobrze te dwa dni warto wykorzystać do zwiedzania polskich miast, które mają wiele do zaoferowania. Podpowiadamy, co zobaczyć we włókienniczej Łodzi, aby zasmakować klimatu przemysłowego miasta.

Tu, gdzie wszystko się zaczęło

Wizyta w Łodzi nie może obyć się bez odwiedzenia dzielnicy Księży Młyn. To wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Mieści się tu XIX-wieczne osiedle robotnicze, które stanowiło wówczas samowystarczalne miasto zbudowane przez Karola Scheiblera, czyli niemieckiego przemysłowca, nazywanego królem bawełny. Na spacer w dzielnicy Księży Młyn można się wybrać samodzielnie lub z przewodnikiem, który nie tylko przybliży Wam sylwetkę samego Scheiblera, ale i opowie mnóstwo historii na temat mieszczącej się tam przędzalni, szkół, klubu, szpitala, czy domów robotniczych. To właśnie tam warto rozpocząć przygodę w Łodzi, dlatego zachęcamy do skorzystania ze zlokalizowanego w pobliżu taniego noclegu: https://gacjusz.pl/noclegi-lodz/. Gacjusz to aż 4 lokalizacje, z których jedna położona jest zaledwie 15 minut pieszo od Księżego Młyna.  

Do galerii nie tylko na zakupy

Będąc w klimacie włókienniczej Łodzi, warto zajrzeć do Manufaktury. W galerii znajduje się Muzeum Fabryki, gdzie poznać można dzieje rodziny Poznańskich, ich fortuny i roli w budowie miasta. Wizyta w muzeum to również wartościowa lekcja na temat procesu wytwarzania tkanin – w końcu gdzie dowiedzieć się więcej o bawełnie, jeśli nie w polskiej kolebce włókiennictwa?

Coś dla miłośników sztuki ulicznej

Łódź to miasto, w którym wielką sztukę podziwiać można, przechadzając się po uliczkach. W całym mieście spotkacie ponad setkę murali międzynarodowych artystów, a ich lokalizacje sprawdzić możesz w sieci. Na ulicach czekają na Ciebie również wyjątkowe postaci z bajek – w końcu kot Filemon, czy Miś Uszatek to bohaterowie narysowani w łódzkim SeMaForze. Jeśli podróżujesz z dziećmi, warto zajrzeć do Muzeum Animacji Semafor.

Przeczytaj również:  Weekend w Pradze

… a wieczorem na Piotrkowską!

Po całodziennym spacerze, orzeźwienia i prawdziwej zabawy szukaj na ulicy Piotrkowskiej. To właśnie tam skupia się całe nocne życie miasta Łodzi. Przy ulicy Piotrkowskiej mieści się również wiele historycznych miejsc takich jak Pasaż Róży, Łódzka Aleja Gwiazd, pomnik Artura Rubinsteina, czy Tuwima. Łódź kryje w sobie wiele tajemnic, to miasto, w którym przemysł miesza się z artyzmem. Wpadnij na weekend do Łodzi, a noc spędź w tanim hostelu Gacjusz, którego obiekty zlokalizowane są w samym centrum.