Śladami Wikingów – co zwiedzić, by poznać ich historię?

Rejonem kojarzonym z Wikingami jest z pewnością Skandynawia. Rosnąca popularność kultury legendarnych wojowników sprawia, że coraz częściej – zarówno prywatnie, jak i w formie zbiorowej wycieczki – organizuje się wyjazdy mające za zadanie przybliżyć styl ich życia oraz kulturę.

Swoje sukcesy za życia wikingowie osiągali nie tylko dzięki swojej ponadprzeciętnej brutalności, ale również dzięki mobilności, na którą pozwalały im drakkary – bojowe łodzie. Nie można też zapomnieć o ich handlowej żyłce – oprócz napadania na pobliskie krainy byli oni bowiem wytrawnymi kupcami. Własne dobra wymieniali oni na odzież, srebro, pszenicę, sól, wino, a nawet przyprawy i jedwab.

Najstarsze duńskie miasto

To właśnie Ribe jest jednym z najważniejszych miejsc, które warto odwiedzić chcąc poznać bliżej zwyczaje wikingów. Najcenniejsze eksponaty można znaleźć w Museet Ribes Vikinger, czyli Muzeum Wikingów. Możemy tam też na własne oczy zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznego rynku miasta oraz model drakkary.

Jeśli muzeum nie jest dla nas wystarczające, warto wybrać się do Ribe VikingeCenter, czyli Centrum Wikingów. W miejscu tym zrekonstruowano wioskę wikingów – znajdziemy tam, między innymi, targowisko, farmę i przystań. Można tam również zdobyć doświadczenie w obróbce drewna i kamienia, strzelać z łuku czy zrobić chleb od podstaw.

W Danii znajduje się też Jelling. Jest to miejsce historyczne dla obywateli Danii – to tam Harald Sinozęby, władca wikingów, przyjął chrzest. Tam też znajdują się kamienie runiczne, które wraz ze świątynią ufundowana przez władcę są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Norwegia – doświadcz życia wikingów

Jeśli wolisz wybrać się do Norwegii w poszukiwaniu wrażeń związanych z kulturą wikingów, tam też znajdziesz mnóstwo atrakcji godnych zapamiętania. Jednym z nich jest Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. Tam właśnie znajdują się najlepiej zachowane statki wikingów. W muzeum tym możemy nie tylko podziwiać Oseberg i Gokstad, ale też zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie wikingów.

Przeczytaj również:  Gdzie nie masz wstępu? Miejsca zakazane na świecie

Nie można też ominąć Loftor Wikingmuseum na północy kraju. W muzeum znajduje się jeden z najbardziej znanych domów wikinga, jakie znaleziono. Latem można tam również jeździć konno, strzelać z łuku lub wziąć udział w rzucie toporem.

Kolejnym punktem wartym zobaczenia jest wioska Bukkøy Viking, w której możemy osobiście doświadczyć życia wikinga i wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który przybliży nam kolejne aspekty bycia wikingiem.

Islandia – kolebka wikingów

To właśnie tam najłatwiej poczuć na własnej skórze klimat, z jakim mieli do czynienia wikingowie. Oprócz multum typowych dla tego kraju atrakcji, jak choćby niesamowita zorza polarna, na Islandii w mieście Reykjanesbær znajdziemy też Viking World. W tym muzeum na parterze znajdziemy wszystkie artefakty i przedmioty związane z historią wikingów oraz wystawy poświęcone temu, skąd wzięli się wikingowie.

W tym miejscu możemy też, między innymi, obejrzeć tupilaki, które według legend miały moc znajdowania i niszczenia wrogów. Były to figurki małych stworków, które tworzyli szamani za pomocą kości lub sierści zwierząt. W muzeum wyświetlane są również filmy o wikingach – jest ich kilka w repertuarze, dlatego warto poświęcić czas na obejrzenie choć jednego dokumentu.

Muzeum składa się z dwóch pięter – nad parterem znajduje się mniej oczywista część ekspozycji – tam znajdziemy informacje o wierzeniach wikingów oraz możemy wejść na pokład ogromnego statku podwieszonego pod sufitem.

Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy wiking podczas podróży na Islandię, warto odwiedzić zrekonstruowaną wioskę wikingów w Stokksnes. Wioska ta, mimo że stworzona na potrzeby filmu, uderzająco odwzorowuje architekturę tamtego okresu. Oprócz budynków i pokoi, które można zwiedzać, osada jest wyposażona w loch znajdujący się pod sztucznym głazem.