Paryż na weekend

Chciałbyś zwiedzić piękne miejsca ale nie masz wolnego poza weekendami? Czas na europejskie stolice. Szybko i efektownie. Atrakcyjnie i pomysłowo. Smacznie i szybko. Wszystko tak jak lubisz. Jak spędzić te dwa dni poza granicami? Gdzie się wybrać? Dzisiaj polecamy Paryż.

Intensywne zwiedzanie

Jeżeli jesteś fanem intensywnego zwiedzania to ta trasa będzie dla Ciebie. Zaczynamy od najważniejszego elementu i zarazem symbolu miasta. Jedziemy pod Wieżę Eiffla. Jeden z piękniejszych widoków na nią będziesz mieć z Placu Trocadero. Stamtąd pieszo dojdziesz pod budowlę. Na wieżę możesz wjechać windą, ale mając tylko dwa dni nie warto tracić czasu, dlatego można wejść po schodach na taras widokowy. Pięć minut pieszo od wieży jest oddalony port nad Sekwaną. Tam warto wybrać się w rejs, podczas którego zobaczysz Paryż w pigułce. Wszystkie najważniejsze atrakcje i zabytki będziesz mieć okazję podziwiać właśnie z łódki.

Zwiedzając zabytkową część Paryża często zapominamy, że istnieje także ta nowoczesna. Warto więc ruszyć spacerem wzdłuż Sekwany prosto do dzielnicy La Defense. Tutaj możesz zjeść coś pysznego. Teraz mamy dwa kroki do kolejnego zabytku i symbolu Francji. Kierujemy się w stronę Łuku Triumfalnego i Pół Elizejskich.

Kolejnym przystankiem jest Luwr. Szybkie zdjęcie pod charakterystyczną piramidą i można ruszać dalej. Zwiedzanie warto odłożyć na kolejny raz, bo kolejki są długie a przecież trzeba też coś jeść. Wieczorny spacer brzegiem Sekwany czy powrót pod Wieżę Eiffla będzie świetnym przeżyciem. Po zmroku miasto tętni życiem.

Drugiego dnia warto zobaczyć Notre Dame. Bogactwo okolicznych kawiarni kusi więc możemy pozwolić sobie na poranną kawę w towarzystwie Croissanta. Kolejnym przystankiem będzie Plac Pigalle i Moulin Rouge ze słynnym wiatrakiem. Kontrowersyjna ale piękna ulica sprzyja spacerom. Następny przystankiem będzie plac artystów, gdzie uliczni malarze portretują turystów, wystarczy przejść za róg i ukarze nam się piękny widok na Wierzę Eiffla. Plan intensywny ale niezwykle treściwy. Jeżeli zależy Ci na którymś zabytku szczególnie możesz zrezygnować z innego lub dokonać zamiany.

Przeczytaj również:  Śladami Królowej czyli wizyta w Londynie.

Paryż – gdzie zjeść?

W Paryżu nie da się nie jeść. Znani ze swojej wykwintnej kuchni Paryżanie chętnie zapraszają do restauracji czy kawiarni. Warto zapisać sobie gdzieś nazwy dań lub ich elementów w ich ojczystym języku. Niestety ale nie dogadasz się po angielsku. Paryżanie wychodzą z założenia, że jesteś u nich więc powinieneś znać język. Śniadania często można dokupić w hotelu dlatego warto zobaczyć, czy miejsce w którym śpisz akurat nie ma takiej oferty. Dobry obiad zjesz w granicach 20 euro, kawa i dobre ciastko to kosz rzędu 8-10 euro. Dookoła są również porozstawiane budki z jedzeniem. Dzięki temu możesz wziąć na ząb coś na szybko i biec dalej wiedząc. Bardzo popularne są te z naleśnikami. Dostaniesz je w wersjach na słodko i na słono. Słynne naleśniki dostaniesz także pod Wieżą Eiffla więc jeżeli aktualnie tam jesteś to idealnie trafiłeś. No i koniecznie spróbuj typowo francuskich kanapek. Najlepiej jak przyrządzisz je sam. Wystarczy bagietka, ser, pomidor, wędlina i już!

On s’en va Paris! Ale z pewnością kiedyś wrócimy. W tym mieście można się zakochać. Nie tylko dlatego, że jest romantyczne ale ma swój klimat. Wąskie paryskie ulice, piękne zapachy, zabytki, które przekazują kawałek historii – to wszystko składa się na wielką sympatię do tego miasta. Daj mu się poznać, a z pewnością będziesz chciał do niego wracać.