Gdzie nie masz wstępu? Miejsca zakazane na świecie

Choć cały świat stoi przed Tobą otworem, to od każdej zasady są pewne odstępstwa. Możesz zwiedzić niemal każdy kraj i zobaczyć na własne oczy niesamowite zachody słońca, bajeczne plaże i zachwycające doliny, jednak w niektóre rejony nie warto się zapuszczać.

Sentinel Północny

Jest to jedno z nielicznych miejsc na ziemi, do którego nie dotarła współczesna cywilizacja. Wyspę zamieszkuje plemię Sentinelczyków. Ze względu na brak kontaktu ze światem zewnętrznym, rdzenni mieszkańcy są zazwyczaj wrogo nastawieni w stosunku do jakichkolwiek prób nawiązania kontaktu – zaledwie kilka z nich skończyło się pomyślnie dla przyjezdnych.

Miejsce to jest niedostępne dla turystów –  jest ono nie tylko niebezpieczne przez wzgląd na nieucywilizowanych mieszkańców, ale również przez wzgląd na choroby, które przyniesione wraz z odwiedzającymi mogłyby położyć kres istnieniu plemienia.

Wyspa Węży

Pieczę nad wyspą sprawuje brazylijski rząd, który ma powody ku temu, by nie pozwolić na odwiedziny w tym małym zakątku świata. Szacuje się bowiem, że na 1m2 wyspy może przebywać nawet do 5 węży. Jednak to nie ich liczba spowodowała decyzje o odizolowaniu wyspy. Żararaka może mierzyć nawet do pół metra i została obdarzona niewiarygodnie silnym jadem – jest on pięciokrotnie silniejszy od kontynentalnych osobników.

Wstęp na wyspę jest udzielany w odosobnionych przypadkach szczególnym osobom  – naukowcom, ekipom badawczym i konserwatorom latarni morskiej. Co więcej, zazwyczaj tego typu wyjazdowi towarzyszą żołnierze.

Globalny Bank Nasion

W tym miejscu nie spotkają nas niebezpieczne stworzenia, jednak budynek jest na tyle istotny dla ludzkości, że wstęp do jego wnętrza mają tylko nieliczni. Został on zbudowany po to, by zebrać nasiona roślin każdego gatunku i w ten sposób ubezpieczyć się w przypadku katastrofy naturalnej. Dzięki zgromadzeniu różnorodnych nasion z całego świata możemy mieć pewność, że gatunki te nie wyginą, gdy nadejdzie globalny kryzys przyrodniczy.

Przeczytaj również:  Śladami Wikingów – co zwiedzić, by poznać ich historię?

Obiekt sfinansowany został przez norweski rząd. Ulokowano go w głębokim tunelu, w wiecznej zmarzlinie. Dzięki niskiej temperaturze przechowywane nasiona są bezpieczne, a sam obiekt nie korzysta z elektryczności. W budynku nie zatrudniono też na stałe żadnego personelu.

Kościół Matki Bożej z Syjonu

Znajdujący się w Etiopii Kościół jest jednym z najważniejszych obiektów kultu w tych rejonach. Najwięcej kontrowersji wzbudza należąca do Kościoła Kaplica Tablic, w której przechowywana jest Arka Przymierza, w której przechowywane są tablice z Dekalogiem. Opieka nad tym miejscem jest dożywotnio zlecana wyłącznie jednemu mnichowi.

Moskiewskie Metro-2

Według dostępnych, choć niepotwierdzonych danych, pod oficjalną siatką metra istnieje drugi system podziemnej komunikacji. Prywatny system komunikacji miałby składać się z trzech linii metra oraz łączyć Kreml, KGB i inne organizacje państwowe. Jego istnienie umożliwiałoby przemieszczanie się ważnych postaci państwowych i mogłoby być przydatne w przypadku nagłej ich ewakuacji.

Wszystko, co wiadomo na temat systemu Metro-2, to informacje niepotwierdzone, a jedynie wspominane przez polityków rosyjskich. Mimo to wszystko wskazuje na to, że podziemna siatka istnieje i nadal służy tylko najważniejszym politykom Rosji.