Macedonia Północna – jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Europy

Macedonia Północna, choć położona jest niemal w środku Półwyspu Bałkańskiego, rzadko bywa głównym celem polskich turystów. Tymczasem kraj ten obfituje w ciekawe zabytki, urokliwe zakątki i wyjątkową kulturę ludową. Od czego więc zacząć zwiedzanie Macedonii Północnej? Przedstawiamy krótką listę miejsc, które musisz zobaczyć.

Skopje – stolica kiczu

Skopje to orientalna metropolia i nowoczesna stolica Macedonii Północnej. Jej centrum na przełomie ostatnich lat zmieniło się nie do poznania. W żadnej europejskiej stolicy nie zobaczysz takiego nagromadzenia monumentalnych, a zarazem dość kiczowatych pomników, fontann i budowli o kontrowersyjnej architekturze. To wszystko powoduje, że spacerując po starej dzielnicy pełnej meczetów, potureckich zabytków i łaźni, poczujesz atmosferę orientu, jakiej nie doświadczysz nigdzie indziej.

Na zwiedzenie tego miasta warto poświęcić nieco więcej czasu, bowiem obfituje ono w liczne atrakcje. Jedną z nich jest twierdza, której ruiny dostępne są dla turystów, czy kamienny most. Znajdziesz tam również wiele pomników i muzeów oraz cerkwi. Za najbardziej reprezentacyjne miejsce z czasów osmańskich uznaje się tak zwany bazar. Wokół targu znajdują się najważniejsze budowle z tamtej epoki. Na uwagę zasługuje także Kanion Matka, który prezentuje wspaniałą scenerię skalnych urwisk ginących w wodach wąskiego jeziora. Okolice te sprzyjają spacerom, które możesz uprzyjemnić zaglądając do lokalnych restauracji.

Ohrid – najpopularniejsze miasto w Macedonii Północnej

Ohrid odwiedza znacznie więcej turystów niż Skopje. Jest to zasługą lokalizacji tego miasta, bowiem położone jest nad brzegiem wyjątkowo malowniczego Jeziora Ochrydzkiego, a jednocześnie w bliskim sąsiedztwie górskiego pasma Galicica. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto przejść się promenadą biegnącą wzdłuż brzegu jeziora – gwarantuje to widoki, które pozostaną w Twojej pamięci na długi czas. Oprócz doskonałego miejsca na wypoczynek, plażowanie i kąpiele w krystalicznie czystych wodach, Ochryda oferuje także szereg innych atrakcji. Spotkasz tu liczne zabytki antyczne, jak na przykład grecki teatr czy ruiny wczesno-chrześcijańskiej bazyliki, a także średniowieczną twierdzę cara Samuela. Ohrid to również bogata architektura sakralna. Kościół św. Sofia z unikatowymi freskami oraz meczet Ali Paszy z pewnością zasługują na uwagę.

Przeczytaj również:  Jak podróżować tanio?
Macedonia Północna – jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Europy

Odkryj nieznane

Odkryj Macedonię Północną – z pewnością zaskoczy Cię, jak wiele ma do zaoferowania. Bitola, czyli miasto na styku islamu i kultury śródziemnomorskiej, wyróżnia strefa wykopalisk, Stara Czarszija czy niewielkie tureckie stare miasto. W Tetowie spotkasz malowany meczet, jedną z najbardziej znanych przez podróżników budowli. Najwyższe góry Korab w Macedonii Północnej rozciągają się na terenie okazałego Parku Narodowego Nawrowo. To jedno z najdzikszych miejsc, które oferuje niesamowite krajobrazy górskie od kanionu Radiki, poprzez Jezioro Mawrowskie, aż po pejzaże wyżyny krasowej w górach Bistra.

Piękne jeziora, liczne zabytki i rozległe dzikie góry w połączeniu z barwną kulturą Macedończyków i znakomitą kuchnią regionalną – to wszystko oferuje ten bałkański kraj. Macedonia Północna powoli zyskuje na popularności, jednak masowa turystyka wciąż jej jeszcze nie opanowała. To mały przyrodniczy raj i bogaty kulturowo zakątek ziemi. Pakuj plecak i ruszaj na przygodę, która dostarczy Ci wielu niezapomnianych wrażeń i atrakcji!