Niezbędniki górskiej wędrówki

Piękne widoki, wzmożona aktywność fizyczna i niemal spartańskie warunki – z tym przede wszystkim kojarzmy piesze wycieczki po górach. Choć większość z nas urlop utożsamia przede wszystkim z odpoczynkiem w blasku słońca, coraz częściej możemy spotkać się ze zwolennikami górskich aktywności. W związku z tym przygotowaliśmy mały poradnik, który pomoże Ci odpowiednio przygotować się na Twój pierwszy wyjazd w góry.

Inwestuj w pewniki

Każdy wyjazd to dla nas przede wszystkim świetna okazja do spełnienia wszystkich swoich zakupowych marzeń. Jednak w tym przypadku lepiej kierować się zasadą jakości, zamiast ilości. Przede wszystkim zainwestuj w wysokiej jakości buty przeznaczone do pieszych wypraw w góry. Dzięki nim nie tylko zapewnisz sobie znacznie większy komfort, ale również uchronisz się przed skręceniem kostki. Buty to element wyprawki, na którym naprawdę nie warto oszczędzać. Najlepiej zainwestować w wodoodporny model z solidną podeszwą.

Niezbędne ubrania

Jeśli chodzi o pozostałe rzeczy, są one raczej opcjonalne, choć niekiedy naprawdę przydatne. Szczególną uwagę warto poświęcić przede wszystkim odpowiedniej kurtce przeciwdeszczowej. Mimo że wychodząc rano ze schroniska musimy osłaniać się od słońca, już parę minut później możemy być zmuszeni do ucieczki przed ulewnym deszczem. Pogoda w górach uwielbia płatać figle i zmienia się naprawdę w mgnieniu oka. Ciekawym dodatkiem są również specjalne spodnie trekkingowe, które nie tylko odznaczają się wręcz niesamowitą wygodą, ale również bardzo szybką wysychają.

Niezbędniki górskiej wędrówki

Plecak

To niemal kwintesencja każdej górskiej wędrówki. W sklepach możemy znaleźć naprawdę wiele krojów i kolorów, jednak w tym przypadku najlepiej kierować się funkcjonalnością. Najlepiej, aby plecak miał odpowiednią pojemność – około 26-30 litrów z pewnością wystarczy w przypadku początkujących. Poza tym dobrze, by miał solidny stelaż i pasy biodrowe oraz piersiowe, które okazują się prawdziwym zbawieniem w przypadku długich wędrówek z ciężkim ekwipunkiem.

Przeczytaj również:  Dlaczego warto odwiedzić Islandię?

Inne akcesoria

Poza odpowiednim strojem, warto również pamiętać o kilku przydatnych gadżetach. Mimo że dla wielu może być to prawdziwy oldschool, na wycieczki w góry dobrze jest zabrać ze sobą mapę. Dzięki niej zawsze będziemy mogli śledzić naszą trasę. Oczywiście w telefonie znajdziemy tę samą wersję i to z milionem ułatwień i dodatków, jednak w górach z zasięgiem bywa różnie, a i bateria lubi czasem nas zaskoczyć. Natomiast jeśli planujemy całodzienną wędrówkę, wtedy warto zainwestować w latarkę – najlepiej czołową. Zmrok w górach zapada nieco wcześniej, dlatego lepiej zabezpieczyć się na wypadek opóźnienia w trasie. Jak widać, wyjazd w góry to nie lada wyzwanie nie tylko pod względem fizycznym, ale również organizacyjnym. Jednak warto pamiętać, że najważniejszą zasadą jest dbanie o nasze bezpieczeństwo. Z tego względu zawsze wybieraj trasy adekwatne do swoich umiejętności i staraj się podróżować w towarzystwie.