Weekend w Rzymie

Często szukamy pomysłu na wyjazd krótkoterminowy ale intensywny. Idealne sprawdzają się na tę okazję miasta Europy. Podczas takie podróży można zobaczyć nie tylko wiele ciekawych zabytków ale w ferworze zwiedzania zapomnieć o codziennych troskach i problemach. Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę do Rzymu!

Dzień 1

Podczas weekendowych wycieczek dobrze jest wybierać zabytki, które są dla Ciebie priorytetem i ustawić je w takiej kolejności by z jednego miejsca do drugiego było w miarę blisko. Nasze zwiedzanie zaczynamy od Koloseum i Forum Romanum. Bilety do Koloseum warto kupić przed wyjazdem przez internet. Dzięki temu unikniemy stania w kolejce. Po drodze do Forum Romanum możesz wstąpić na pyszny makaron, napić się kawy i trochę odpocząć. Po zwiedzaniu czas na spacer po centrum. Idealny na popołudniowy reset. Startujemy z Placu Weneckiego, niedaleko jest Kapitol. Po ogólnym obejrzeniu i zrobieniu zdjęć warto przejść się w stronę Fontanny di Trevi. Koniecznie rzuć okiem na Panteon. W pobliżu jest mnóstwo klimatycznych restauracji, gdzie możesz zjeść kolację i zrelaksować się przy lampce wina.

Dzień 2

Drugi dzień to czas na Bazylikę św Piotra. Zwiedzanie jest darmowe, ale trzeba trochę poczekać w kolejce. W tym czasie możemy zrobić zdjęcia czy zjeść szybką przekąskę. Trzeba także przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Na miejscu obowiązuje odpowiedni ubiór. Wszelkie krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawem odpadają. Warto wjechać lub wejść na kopułę Bazyliki, na górze jest mały taras widokowy. Ta atrakcja jest już jednak płatna. Muzea Watykańskie również stoją otworem.  Z pewnością zajmie nam to kilka godzin więc kolejnym punktem jest restauracja z regionalnym jedzeniem. Wokół placu św. Piotra jest mnóstwo knajpek. Tuż obok znajduje się Zamek Świętego Anioła. Z tarasu widokowego można podziwiać Rzym i Watykan. Jeżeli wieczorem wystarczy Ci czasu możesz sam/a odkrywać tajemnice miasta i przejść się ulicami na spacer.

Przeczytaj również:  Gdzie spędzić zimowy weekend w Polsce?

Dzień 3

Ostatniego dnia naszej wycieczki możemy nieco pojeździć. Jednym z ważniejszych miejsc w Rzymie jest Arcybazylika św. Jana na Lateranie. Po zwiedzaniu warto przejść się do Ogrodów Borghese. Duży park, który można zwiedzić za darmo kryje w sobie wiele dzieł sztuki. Tuż obok jest Piazza del Popolo. Dawno temu było to miejsce egzekucji, teraz służy jako przejście w dalszym spacerze. Łatwo stąd dojdziemy do Schodów Hiszpańskich czy na Plac Wenecki. W pobliżu jest także stacja metra więc jeżeli właśnie kończy się Twoja podróż to można śmiało wsiadać.

Alternatywy

Nie każdy lubi zwiedzanie zamków, ogrodów czy kościołów. Jeżeli któreś z atrakcji Ci nie odpowiadają możesz śmiało wymienić je na coś innego. Marzą Ci się zakupy? Na każdym kroku znajdziesz jakiś sklep. Galerii handlowych jest mnóstwo. Są nieco oddalone od centrum miasta ale łatwo można dojechać metrem czy autobusem. Jeżeli należysz do łowców promocji to warto zajrzeć do outletów. Słynnych na cały Rzym jest kilka więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wzdłuż ulic znajduje się wiele sklepików, salonów firmowych, domów mody i butików najpopularniejszych projektantów. Nie brakuje także targów i bazarków, na których można znaleźć prawdziwe perełki.

Jeżeli w dzień wylotu nie chcesz już zwiedzać daj się skusić na wizytę nad… morzem. Niedaleko lotniska Fiumicino znajduje się plaża Mediterraneo. Co pół godziny spod lotniska odjeżdża tam autobus, który zawiezie Cię prosto nad Morze Tyrreńskie. Miejsce jest spokojne i raczej nieodwiedzane przez turystów, a szkoda bo widoki są piękne. W drodze na plażę mijamy także miasteczko rybackie.

Gdzie jeść?

Jeżeli lubisz włoską kuchnię to Rzym pysznymi makaronami i pizzą stoi. W centrum ceny są dosyć wysokie. Jeżeli chcesz zaoszczędzić to warto stołować się tam, gdzie mieszkańcy. Nic nie stoi na przeszkodzie być jadł/a w drogich restauracjach gdy masz na to ochotę. Zarówno za wysoką jak i niską kwotę dostaniemy pyszne dania. Włosi nie stosują półśrodków. Dla nich świeże składniki są priorytetem dlatego ich dania są tak pyszne. Nie brakuje oczywiście dobrze wyposażonych piekarni i cukierni z lokalnymi deserami, przekąskami i kawą. Konkretnych miejsc warto szukać przygotowując się do wycieczki. Dzięki temu zamkniemy się w budżecie, albo chociaż go zaplanujemy i nie będziemy tracić czasu na szukanie miejsca.

Przeczytaj również:  City break – co zobaczyć w Łodzi w weekend?

Włosi roztaczają wokoło atmosferę radości, dlatego tak chętnie odwiedzamy ich knajpki. Rzym przyciąga zabytkami i pięknymi widokami. Miasto cały czas tętni życiem, ale nie brakuje miejsc, w których można się schować. Czasami wystarczy tylko jeden weekend, by zakochać się w odwiedzanych miejscach. Daj się oczarować.